Metal Enjeksiyon Makineleri Bakım ve Revizyon

 

Alüminyum Enjeksiyon Makinesi Bakım Ve Revizyon

Enjeksiyon makinelerinin çalışma prensibi genel olarak aynıdır.  Plastik enjeksiyonlarda eritilen plastik hammadde istenilen kalıbın içine dökülerek şekil alması sağlanır. Alüminyum metal enjeksiyon makineleri de aynı mantık ile yüksek sıcaklık kullanılarak eritilen metalin istenilen kalıbın içine dökülerek şekil alması sağlanır.

Alüminyum enjeksiyon makinelerinde yüksek basınçtan faydalanılarak birçok farklı metal grubu imal edilmektedir. Bu yüksek basınç dolayısı ile alüminyum enjeksiyon makineleri, plastik enjeksiyon makinelerine nazaran daha dikkatli kullanılması gerekir.

Alüminyum enjeksiyon makineleri soğuk kamaralı ve sıcak kamaralı enjeksiyon makinesi olmak üzere ikiye ayrılır. Aralarındaki en büyük fark ergimiş sıvı metalin hazneye aktarılması ve uygulanan basınçtır. Sıcak kamaralı metal enjeksiyon makinelerinde kalıba dökülen ergimiş metal hızlı bir şekilde havaya temas etmeden yüksek basınç uygulanarak kalıba aktarıldığı için, ortaya çıkan ürün daha sağlam, daha pürüzsüz ve hava kabarcıksız bir şekil alır. Soğuk kamaralı metal enjeksiyon makinelerinde ergimiş metalin hava ile temas etmemesi nerede ise imkansızdır. Bu nedenle ortaya çıkan ürünün kalitesi daha farklı olur.

Alüminyum Enjeksiyon Makinesi Bakım

Alüminyum enjeksiyon makinelerinin belli periyotlar ile bakımlarının yapılması hem iş güvenliği açısından hem de ortaya çıkacak ürünün kalitesi ile makinenin kullanım ömrünün uzun olması bakımından son derece önemlidir. Alüminyum enjeksiyon makinelerinin aylık bakımlarının yapılmasının yanından kullanılan makinenin çeşidine ve özelliklerine göre 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık ve yıllık bakımlarının da yapılması gerekir.    

Zamanında periyodik olarak yapılmayan bakımlar, alüminyum enjeksiyon makinelerinde küçük sorunların büyümesine, makinenin ömrünün kısalmasına neden olabileceği gibi en önemlisi de ortaya çıkacak arızaların iş güvenliğini tehlikeye sokacak bir hal almasına neden olabilir. Üretimin durmasının yanında makineleri kullanan operatörlerin yaralanmasına dahi neden olabilecek bu tür sorunlar ile karşılaşmamak amacıyla alüminyum enjeksiyon makinelerinin bakımlarının zamanında ve profesyonel ekipler tarafından yapılması son derece önemlidir.      

Alüminyum Enjeksiyon Makinesi Revizyon

Yüksek basınçla ve ergitilmiş metal ile çalışan bu makinelerin belli bir zaman sonra aksadığı, ortaya çıkan ürünün kalitesinin düştüğü, zaman zaman arıza vererek üretimin düşmesine ya da durmasına neden olduğu gözlemlenir. Bakım masraflarının artması ve kullanılan parçaların tedarikinde yaşanan sıkıntılar ile bakım ve onarım işlemlerinin yeterli gelmediği bu tür makinelerde yapılacak revizyon işlemleri ile ortaya yeni bir ürün performansı konur.

Revizyon işleminin faydaları:

– İlk olarak kullanım ömrü azalmış ya da dolmuş olan makine, yapılacak revizyon işlemi neticesinde yüksek bir performans ile çalışmaya devam eder.

– Sık sık tekrarlanan arızalar neticesinde üretimin durmasına neden olan etkenler ortadan kaldırılır ve arızalanma sıklığı minimum seviyeye çekilir.

– Bakım maliyetleri ile yedek parça maliyetleri en aza indirilerek, alüminyum enjeksiyon makinesinin ekonomik olması sağlanır.

– Revizyon işlemi neticesinde alüminyum enjeksiyon makinelerinden çıkan ürünün kalitesi artar.

– Alüminyum enjeksiyon makineleri, revizyon işlemi neticesinde iş güvenliğini tehlikeye düşürecek etmenlerden profesyonel bir şekilde arındırılarak daha güvenli bir çalışma ortamı oluşturulur.

Metal enjeksiyon makinelerinden üstün performans alabilmek için alanında uzman ve sektörde yılların tecrübesine sahip çalışanları bulunan firmalar tarafından sağlanan bakım ve revizyon hizmetlerin alınması son derece önemlidir. 2mmekatronik firması olarak sektörde sahip olunan yılların tecrübesi ile metal enjeksiyon makineleri bakım ve revizyon hizmetlerini sizlere sunuyoruz. Enjeksiyon makinelerine ilişkin ister periyodik bakımların yapılması ister ani oluşan arızaların giderilmesi isterseniz de performans düşüklüğü yaşayan enjeksiyon makinelerinize ilişkin revizyon işlemlerini kısa süre içerisinde müdahale ederek gerçekleştiriyoruz. Tecrübeli çalışanlarımız ile sizlere kaliteli hizmet vermek amacıyla sektörde kazandığımız tecrübeleri geliştiriyoruz.  Değişen ve gelişen teknoloji ile uyumlu olarak bilgi birikimimizi yeniliyor ve bu sayede sizlere en doğru hizmeti vermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Projelerimiz