Endüstriyel Otomasyon

Endüstriyel Otomasyon ve Yazılım Sistemleri

 

İhtiyaç duyulan üretimi karşılamak amacıyla fabrikalarda ve endüstriyel çalışma alanlarında ilk zamanlar insan gücünden en yüksek seviyede faydalanılmış olsa da, gelişen teknoloji ile birlikte artan üretim ihtiyacını karşılamak için insan gücünden ziyade otomasyon sistemleri kullanılmaya başlanmıştır.

 Endüstriyel otomasyon sistemlerinin temelinde bilgisayarlar, robotlar, bilgi teknolojileri ile çeşitli yazılım ve programlar bulunur. Kullanılan bu teknoloji ile üretim aşamasında insan gücüne olan ihtiyaç minimumda tutulurken üretim aşamasındaki kalite de en üst seviyeye çekilir. Endüstriyel otomasyon sistemleri ile kullanılan makineler sayesinde üretim süreçlerinin tamamında kalite ve esneklik arttırılırken maliyet ise düşürülür. Endüstriyel otomasyon sistemleri ve cihazları kullanılan alana göre farklılık göstermekle birlikte, bu cihazların temelinde PLC, PC, PAC bulunur.      

Endüstriyel Otomasyon Sistemlerinin Faydaları

– İnsan gücünü ve müdahalesini minimum seviyede tutar,

– Kullanımı ve ortaya konan iş bakımından düşük maliyetlidir,

– İnsan gücüne nazaran çok daha hızlı ve kaliteli üretim gerçekleştirir,

– Çalışma siteminde esneklik sağlar,

– Üretim çeşidine ve kullanılan sektöre uygun olarak rakip firmalar ile rekabet düzeyini arttırır.

– İnsan gücüne ya da çalışmasına dayalı ve üretim ile alakalı ortaya çıkabilecek birçok problemi engeller,

– Aralıksız üretim ve çalışma imkanı sunarak, üretim hedeflerine ulaşılması noktasında kolaylık sağlar.

Endüstriyel Otomasyon Sitemleri Kurulumu, Bakım Ve Onarımı

 Endüstriyel otomasyon sistemleri seri ve aralıksız üretim ile birlikte ürünlerin aynı kalitede olmasını sağlar. Oluşacak bir hata payı, seri üretim sonucu ortaya çıkan tüm ürünlerin aynı şekilde hatalı olmasına neden olur. Kurulum aşamasından periyodik bakım ve onarım aşamasına kadar tamamen uzmanlık gerektiren bir alan olan endüstriyel otomasyon sistemlerinin alanında uzman ekipler tarafından yapılması ortaya çıkabilecek birçok sorunun en baştan ortadan kalkmasını sağlar.

Endüstriyel otomasyon sitemleri kurulumu ile bakım ve onarımı teknik donanım ve saha tecrübesi ile birlikte bilgisayar programlama bilgisini de gerektirir. Ortaya çıkması istenen ürünün kalitesi, bu sistemin kurulum aşamasında ortaya konan performansa bağlıdır. Kimi otomasyon sistemlerinin gün içerisinde binlerce ürünü ortaya çıkarabildiği düşünüldüğüne, yapılacak bir kurulum ya da programlama hatası tüm bu ürünlerin zarar görmesine ve yanlış üretilmesine neden olabilir. Endüstriyel otomasyon sistemlerinin de diğer makine ve sistemler gibi periyodik bakıma ihtiyacı bulunur. Periyodik bakımlar ile ortaya çıkabilecek hatalar minimuma indirilerek makinelerin aralıksız seri üretime devam etmesi sağlanır. Ayrıca ortaya çıkabilecek arızaların da onarım hizmetinin profesyonel ekipler tarafından yapılması, gerek duyulduğu takdirde sistemin tekrar programlanması gerekir. Harici müdahaleler küçük sayılabilecek arızaların büyümesine, ürün zayiatı verilmesine ve belli bir süre üretimin durmasına neden olabilir.

Bu zamana kadar sektörde kazandığımız çeyrek asırlık saha tecrübesi ve teknik donanıma sahip ekip arkadaşlarımız ile birlikte sizlere profesyonel hizmet vermeye devam ediyoruz.  Sahip olduğunuz endüstriyel otomasyon sistemlerinin kurulum aşamasından periyodik bakım aşamasına kadar ihtiyaç duyduğunuz tüm zaman ve alanlarda sizlere kaliteli hizmet sunuyoruz. Ayrıca otomasyon sistemlerinde ortaya çıkabilecek arızalara kısa süre içerisinde müdahale ederek üretim kaybına uğramanızı engellemek için aralıksız çalışıyoruz.                 

Projelerimiz